Współdziałaj z nami w walce z polską biedą
Przekaż 1% podatku na nasz program „Żyj bez długów”
Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, dwa miliony osób w Polsce żyje poniżej granicy ubóstwa – na progu egzystencji biologicznej. Ludzie starzy, bezrobotni czy rodziny wielodzietne rozproszeni w małych miasteczkach, wsiach i dzielnicach biedy, żyją w rozpaczy, bezradności i niepewności. Oprócz braku stałych źródeł dochodu, istotną przyczyną i jednocześnie rezultatem tego stanu jest nadmierne zadłużenie.
Eksperymentalny Program Żyj bez długów opracowany przez naszą Fundację to innowacyjny projekt mający na celu pomoc ludziom ubogim a zwłaszcza żyjącym na granicy minimum egzystencji w spłacie zadłużenia i stworzenie podwalin – we współpracy z lokalnymi władzami – poprawy sytuacji materialnej i warunków własnego życia.
Ta dwuletnia inicjatywa będzie skierowana do mieszkańców Płońska i okolic, a w szczególności do rodzin wielodzietnych, rodziców samotnie wychowujących dzieci, bezrobotnych, oraz beneficjantów Ośrodków Pomocy Społecznej i innych świadczeń społecznych. Program Żyj bez Długów został opracowany przy współpracy z Urzędem Miasta Płońsk, Gminnym i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Spółdzielczym Bankiem w Płońsku.
Do kogo jest skierowany program „Żyj bez długów”?
Program jest przeznaczony dla osób o dochodach poniżej minimum socjalnego, żyją w ubóstwie, którzy są chronicznie zadłużeni i dla których brak możliwości spłaty zadłużenia stanowi istotną przeszkodę w tworzeniu warunków godziwego życia. Będziemy docierać do osób, których dług nie przekracza 5.000 Złotych. Co ważne, uczestnicy programu muszą być gotowi, aby spłacić swój dług w ciągu 15 miesięcy i nauczyć się oszczędzać. Razem z lokalnymi władzami, będziemy zastanawiać się jak poprawić warunki życia tych ludzi, a zwłaszcza jak zapewnić dodatkowe źródła dochodu.
Etapy programu
- Współpraca z Ośrodkiem Opieki Społecznej w Płońsku w celu uszczegółowienia kryteriów pomocy i zidentyfikowania osób kwalifikujących się do programu
- Wyszkolenie edukatorów programu „Żyj bez długów”(we współpracy z Ośrodkiem Opieki Społecznej w Płońsku). Rolą edukatorów będzie praca z wybranymi 20-30 rodzinami (w zależności od zgromadzonych środków)
- Pomoc wybranym rodzinom w zidentyfikowaniu źródeł niekontrolowanego długu oraz wspólne przeplanowanie budżetu, tak by móc lepiej zarządzać długiem i poprawić spłacalność długu
- Wsparcie psychologiczne i metodyczne w trakcie indywidualnych spotkań (dwa razy w miesiącu) – pomoc w racjonalizacji wydatków, wyrobieniu nawyku oszczędzania oraz w poszukiwaniu dodatkowych prac dorywczych lub pracy stałej
- Opracowanie i wdrożenie systemów motywacyjnych dla uczestników programu w tym częściowa spłata zadłużenia
- Powołanie komitetu sterującego i współpraca z grupą ekspertów mających wpływ na modyfikacje programu
- Opracowanie wniosków dotyczących skuteczności programu i możliwości rozszerzenia go na inne obszary Polski
Zobowiązania uczestników programu
Wspólnie z pracownikami Opieki Społecznej i władzami Płońska zobowiążemy uczestników programu do:
- Spłaty osobistego zadłużenia zgodnie z indywidualnie uzgodnionym planem
- skutecznego zarządzania swoim budżetem domowym,
- niezaciągania kolejnych długów
- oszczędzania drobnych kwot
Uczestnicy otworzą także bezpłatne konto oszczędnościowe w Banku Spółdzielczym na drobne kwoty zabezpieczające ich przyszłe potrzeby.
Więcej informacji na temat programu udzieli Joanna Surwillo lub www.mfc.org.pl
Kim jesteśmy?
Fundacja Microfinance Centre jest międzynarodową organizacją pozarządową, która powstała w 1997 r i ma siedzibę w Warszawie. Specjalizujemy się w systemowych rozwiązaniach dotyczących ograniczania ubóstwa. Nasze programy badawcze, edukacji finansowej czy zarządzania działalnością społeczną realizujmy w ok. 40 krajach świata. W Polsce wypracowaliśmy program edukacji finansowej „Zaplanuj swoją przyszłość” dla osób o niskich dochodach. Nasza Fundacja wraz z organizacjami partnerskimi utworzyła Partnerstwo na rzecz Wspierania Edukacji Finansowej.
Jak przekazać nam 1% podatku?
Wystarczy, że składanym zeznaniu podatkowym w rubryce Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) wpiszesz nasz KRS 0000101471.