Error message

 • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_display has a deprecated constructor in require_once() (line 3062 of /mfc.org.pl_zero/mfc_old/includes/bootstrap.inc).
 • Deprecated function: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; views_many_to_one_helper has a deprecated constructor in require_once() (line 113 of /mfc.org.pl_zero/mfc_old/sites/mfc.org.pl/modules/common/ctools/ctools.module).
 • Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in _menu_load_objects() (line 568 of /mfc.org.pl_zero/mfc_old/includes/menu.inc).

Podaruj 1% podatku

 

Współdziałaj z nami w walce z polską biedą

Przekaż 1% podatku na nasz program „Żyj bez długów”

Według wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego, dwa  miliony osób w Polsce żyje poniżej granicy ubóstwa – na progu egzystencji biologicznej. Ludzie starzy, bezrobotni czy rodziny wielodzietne rozproszeni w małych miasteczkach, wsiach i dzielnicach biedy, żyją w rozpaczy, bezradności i niepewności. Oprócz braku stałych źródeł dochodu, istotną przyczyną i jednocześnie rezultatem tego stanu jest nadmierne zadłużenie.

Eksperymentalny Program Żyj bez długów  opracowany przez naszą Fundację to innowacyjny projekt mający na celu pomoc ludziom ubogim a zwłaszcza żyjącym na granicy minimum egzystencji w spłacie zadłużenia i stworzenie podwalin  – we współpracy z lokalnymi władzami – poprawy sytuacji materialnej i warunków własnego życia.

 Ta dwuletnia inicjatywa będzie skierowana do mieszkańców Płońska i okolic, a w szczególności do rodzin wielodzietnych, rodziców samotnie wychowujących dzieci, bezrobotnych, oraz beneficjantów Ośrodków Pomocy Społecznej i innych świadczeń społecznych. Program Żyj bez Długów został opracowany przy współpracy z Urzędem Miasta Płońsk, Gminnym i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Spółdzielczym Bankiem w Płońsku.
 

Do kogo jest skierowany program „Żyj bez długów”?

Program jest przeznaczony dla osób o dochodach poniżej minimum socjalnego, żyją w ubóstwie, którzy są chronicznie zadłużeni i dla których brak możliwości  spłaty zadłużenia stanowi istotną przeszkodę w tworzeniu warunków godziwego życia.  Będziemy docierać do osób, których dług nie przekracza 5.000 Złotych. Co ważne, uczestnicy programu muszą być gotowi, aby spłacić swój dług w ciągu 15 miesięcy i nauczyć się oszczędzać. Razem z lokalnymi władzami, będziemy zastanawiać się jak poprawić warunki życia tych ludzi, a zwłaszcza jak zapewnić dodatkowe źródła dochodu.

Etapy programu

 • Współpraca z Ośrodkiem Opieki Społecznej w Płońsku w celu uszczegółowienia kryteriów pomocy i zidentyfikowania osób kwalifikujących się do programu
 • Wyszkolenie edukatorów programu „Żyj bez długów”(we współpracy z Ośrodkiem Opieki Społecznej w Płońsku). Rolą edukatorów będzie praca z wybranymi 20-30 rodzinami (w zależności od zgromadzonych środków)
 • Pomoc wybranym rodzinom w zidentyfikowaniu źródeł niekontrolowanego długu oraz wspólne przeplanowanie budżetu, tak by móc lepiej zarządzać długiem i poprawić spłacalność długu
 • Wsparcie psychologiczne i metodyczne w trakcie indywidualnych spotkań (dwa razy w miesiącu) – pomoc w racjonalizacji wydatków, wyrobieniu nawyku oszczędzania oraz w poszukiwaniu dodatkowych prac dorywczych lub pracy stałej
 • Opracowanie i wdrożenie systemów motywacyjnych dla uczestników programu w tym częściowa spłata zadłużenia
 • Powołanie komitetu sterującego i współpraca z grupą ekspertów mających wpływ na modyfikacje programu
 • Opracowanie wniosków dotyczących skuteczności programu i możliwości rozszerzenia go na inne obszary Polski

Zobowiązania uczestników programu

Wspólnie z pracownikami Opieki Społecznej i władzami Płońska zobowiążemy uczestników programu do:

 1. Spłaty osobistego zadłużenia zgodnie z indywidualnie uzgodnionym planem
 2. skutecznego zarządzania swoim budżetem domowym,
 3. niezaciągania kolejnych długów
 4. oszczędzania drobnych kwot

Uczestnicy otworzą także bezpłatne konto oszczędnościowe w Banku Spółdzielczym na drobne kwoty zabezpieczające ich przyszłe potrzeby.

Więcej informacji na temat programu udzieli Joanna Surwillo lub www.mfc.org.pl

Kim jesteśmy?

Fundacja Microfinance Centre jest międzynarodową organizacją pozarządową, która powstała w 1997 r i ma siedzibę w Warszawie.  Specjalizujemy się w systemowych rozwiązaniach dotyczących ograniczania ubóstwa. Nasze programy badawcze, edukacji finansowej czy zarządzania działalnością społeczną realizujmy w ok. 40 krajach świata. W Polsce wypracowaliśmy program edukacji finansowej „Zaplanuj swoją przyszłość” dla osób o niskich dochodach. Nasza Fundacja wraz z organizacjami partnerskimi utworzyła Partnerstwo na rzecz Wspierania Edukacji Finansowej.

Jak przekazać nam 1% podatku?

Wystarczy, że składanym zeznaniu podatkowym w rubryce Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP) wpiszesz nasz KRS 0000101471.

Facebook